You are not logged in. Login

Friedman Young Engineer Past Award Winners

 
  • 1973
  • D. JOSEPH HAGERTY, GARY PARKS, and J. LAWRENCE VON THUN

  • 1974
  • ELDON A. COTTON, FRED H. KULHAWY, BRUCE F. MCCOLLOM, HOWARD SCHIRMER, JR., and ROBERT P. WADELL

  • 1975
  • NORMAN L. BUEHRING, DONN E. HANCHER, DAVID B. NEPTUNE, BRUCE R. SCOTT, and EDWARD W. SIZEMORE

  • 1976
  • DEAN M. GOLDEN, ROBERT E. HEIGHTCHEW, JR., and RICHARD J. SCRANTON

  • 1977
  • DAMODAR S. AIRAN and JOSEPH P. KLEIN III

  • 1978
  • JAMES H. POPE and DANIEL P. SHEER

  • 1979
  • BENJAMIN MORRIS, JR. and ROBERT YOURZAK

  • 1980
  • THOMAS McKENNA

  • 1981
  • DOUGLAS J. JACOBSON

  • 1982
  • WILLIAM H. FLEMING, RICHARD W. KLEIN, and JOHN W. MOORE

  • 1983
  • DAVID T. BIGGS, PHILLIP E. BORROWMAN, and JOHN E. DURRANT

  • 1984
  • GARY R. ARONBERG and JUDITH NITSCH

  • 1985
  • EDWIN FRIEDERICKS, C. DIANE PALMER, KEITH TUCKER, and COY M. VEACH

  • 1986
  • CHRISTOPHER B. BURKE, GREGORY E. DILORETO, CHARLES S. HANSKAT, and JON H. WALTER

  • 1987
  • KAREN S. IRION, PATRICIA McCOLL, and BRYANT W. C. WONG

  • 1988
  • VIRGINIA BAX-VALENTINE, JONATHAN C. ESSLINGER, DAVID S. HARRISON, MARC I. HOIT, and ROBERTO T. LEON

  • 1989
  • RANDALL M. PERKINSON, RAYMOND B. SEED, BILAL M. AYYUB, and CATHERINE E. FRENCH

  • 1990
  • PHILIP R. KERN, MARIA C. LEHMAN, KAMYAR MAHBOUB, RONALD L. MERSKY, and WILLIAM B. RATLIFF

  • 1991
  • JULIE I. LIE, BRIAN H. MARONEY, RODDY J. ROGERS, and TIMOTHY D. STARK

  • 1992
  • LAURA LUCE and DAVID WILKES

  • 1993
  • JEFFREY RUSSELL and MILES BINGHAM

  • 1994
  • LISA A. ACKERMAN and LYNN N. IAQUINTA

  • 1995
  • MICHAEL CHESNEY, NANCY S. CLINE, and RICHARD WALTHER

  • 1996
  • KENNETH D. WALSH and ANDREW HUI

  • 1997
  • DAVID D. DEE and SEEMA P. JAGTOP

  • 1998
  • MICHAEL J. BARBACHEM and AMY HORST RUGGERI

  • 1999
  • SOHAIL KAHN, BETH ANN SMITH, BRADFORD SMITH, MARCUS HALL, and DEEPAL ELIATAMBY

  • 2000
  • SOLANGE C. DAO, LAURA J. MOHR, SCOTT A. YOST, KELLY D. PAYNE, and SUSAN E. BURNS

  • 2001
  • THOMAS T. BURKE, JR., ANGELA DESOTO DUNCAN, EMMANUEL CRISTANTO BATTAD LIBAN, and LESLIE L. ROSIER

  • 2002
  • TONY HUFF, PAMELA G. MILLER, TONY CHUNG-GEM LAU, and MOLLY F. EVANS

  • 2003
  • JOANNA L. SETO, TODD N. STAGER, SRINIVASAN RANGARAJAN, and CHRISTOPHER F. SIAVRAKAS

  • 2004
  • TIFFANY E. ADAMS, P.E.; CAROL A. ELLINGER, P.E.; LORNA K.F.L. HELLER, P.E.; PAYAM KHASHAEE; and JENNIFER TSIEN, P.E.

  • 2005
  • ROXANN M. HAYES, P.E., M.ASCE; JEFFREY K. KALANI, P.E., M.ASCE; LEANNE M. NAPOLILLO, P.E., M.ASCE; and DAVID J. TABOR, P.E., A.M.ASCE

  • 2006
  • CAROL C. MARTSOLF, P.E., M.ASCE; B. ANDREA CHENG RANFT, P.E., M.ASCE; and SUSAN K. ROTH, P.E., M.ASCE

  • 2007
  • CHRISTOPH M. GOSS, PH.D., P.E., M.ASCE; JONATHAN D. MCHUGH, P.E., M.ASCE; CHRISTOPHER J. MENNA, P.E., M.ASCE; KATHEREEN M. SHINKAI, P.E., M.ASCE

  • 2008
  • ANN L. BRYANT, P.E., M.ASCE; ERIC FISHER, P.E., M.ASCE; SEAN P. MERRELL, P.E., M.ASCE; RENEE SCHWECKE, P.E., M.ASCE; KRISTINA L. SWALLOW, P.E., M.ASCE

  • 2009
  • ALYSEN M. ABEL, P.E., M.ASCE; STEFANIE R. FISHMAN, P.E., PTOE, M.ASCE; CLAY A. FORISTER, P.E., M.ASCE; PETER MOORE, P.E., M.ASCE; and BRIAN M. UDOVICH, P.E., M.ASCE

  • 2010
  • LOREEN C. BOBO, P.E., M.ASCE; FLORENCE M. CHING, P.E., M.ASCE; CHENG LOK CALEB HING, PH.D., P.E., M.ASCE; LUCY P. PRIDDY, P.E., M.ASCE; and DEBORAH A. SNYDER, P.E., M.ASCE, LEED AP

  • 2011
  • RUSSELL "JOEY" J. COCO, JR., P.E., M.ASCE; GREGORY J. KUKLINSKI, P.E., M.ASCE; ROBERT PEKELNICKY, P.E., S.E., LEED AP, M.ASCE; MARIE A. STAMM, P.E., M.ASCE; and PAUL A. VOILES, P.E., M.ASCE

  • 2012
  • ANDREW L. DEAO, P.E., M.ASCE, STACY J. FROST, P.E., M.ASCE; DOUGLAS D. KNAPP, P.E., M.ASCE; MARTIN J. PFLANZ VIII, P.E., M.ASCE; and TIMOTHY W. LUM YEE, P.E., M.ASCE