You are not logged in. Login

Norman Medal Past Award Winners

 
  • 1874
  • J. JAMES R. CROES

  • 1875
  • THEODORE G. ELLIS

  • 1877
  • WILLIAM W. MacLAY; book prize to JULIUS H. STRIEDONGER

  • 1879
  • EDWARD P. NORTH; book prize to MAX E. SCHMIDT

  • 1881
  • L. L. BUCK

  • 1882
  • A. FTELEY and F. P. STEARNS

  • 1883
  • WILLIAM P. SHINN

  • 1884
  • JAMES CHRISTIE

  • 1885
  • ELIOT C. CLARKE

  • 1886
  • EDWARD BATES DORSEY

  • 1887
  • DESMOND FITZGERALD

  • 1888
  • E. E. RUSSEL TRATMAN

  • 1889
  • THEODORE COOPER

  • 1890
  • JOHN R. FREEMAN

  • 1890
  • THEODORE COOPER

  • 1891
  • JOHN R. FREEMAN

  • 1892
  • WILLIAM STARLING

  • 1893
  • DESMOND FITZGERALD

  • 1894
  • ALFRED E. HUNT

  • 1895
  • WILLIAM HAM HALL

  • 1896
  • JOHN E. GREINER

  • 1897
  • JULIUS BAIER

  • 1898
  • B. F. THOMAS

  • 1899
  • E. HERBERT STONE

  • 1900
  • JAMES A. SEDDON

  • 1902
  • GARDNER S. WILLIAMS; CLARENCE W. HUBBELL; and GEORGE H. FENKELL

  • 1904
  • EMILE LOW

  • 1905
  • C. C. SCHNEIDER

  • 1906
  • JOHN S. SEWELL

  • 1907
  • LEONARD M. COX

  • 1908
  • C. C. SCHNEIDER

  • 1909
  • J. A. L. WADDELL

  • 1910
  • C. E. GRUNSKY

  • 1911
  • GEORGE E. GIBBS

  • 1912
  • WILSON SHERMAN KINNEAR

  • 1913
  • J. V. DAVIES

  • 1914
  • CALEB MILLS SAVILLE

  • 1915
  • ALLEN HAZEN

  • 1916
  • J. A. L. WADDELL

  • 1917
  • BENJAMIN F. GROAT

  • 1918
  • L. R. JORGENSEN

  • 1919
  • WILLIAM BARCLAY PARSONS

  • 1920
  • J. A. L. WADDELL

  • 1922
  • CHARLES H. PAUL

  • 1923
  • D. B. STEINMAN

  • 1924
  • B. F. JAKOBSEN

  • 1925
  • HARRISON P. EDDY

  • 1926
  • JULIAN HINDS

  • 1927
  • B. F. JAKOBSEN

  • 1928
  • CHARLES E. SUDLER

  • 1929
  • G. T. RUDE

  • 1930
  • KARL TERZAGHI

  • 1931
  • FLOYD A. NAGLER and ALBION DAVIS

  • 1933
  • HARDY CROSS

  • 1934
  • LEON S. MOISSEIFF

  • 1935
  • D. C. HENNY

  • 1936
  • DANIEL W. MEAD

  • 1937
  • J. C. STEVENS

  • 1938
  • HUNTER ROUSE

  • 1939
  • CHARLES H. LEE

  • 1940
  • SHORTRIDGE HARDESTY and HAROLD E. WESSMAN

  • 1941
  • J. A. VAN den BROEK

  • 1942
  • KARL TERZAGHI

  • 1943
  • THOMAS E. STANTON

  • 1944
  • RALPH B. PECK

  • 1945
  • MERRILL BERNARD

  • 1946
  • KARL TERZAGHI

  • 1947
  • BORIS A. BAKHMETEFF and WILLIAM ALLAN

  • 1948
  • ALFRED M. FREUDENTHAL

  • 1949
  • GERARD H. MATTHES

  • 1950
  • FRIEDRICH BLEICH

  • 1951
  • D. B. STEINMAN

  • 1953
  • FRIEDRICH BLEICH and L. W. TELLER

  • 1954
  • ROBERT H. SHERLOCK

  • 1955
  • KARL TERZAGHI

  • 1956
  • CARL E. KINDSVATER and ROLLAND W. CARTER

  • 1957
  • ALFRED W. FREUDENTHAL

  • 1958
  • ANESTIS S. VELETSOS and NATHAN M. NEWMARK

  • 1959
  • WILLARD J. TURNBULL and CHARLES R. FOSTER

  • 1960
  • CARL E. KINDSVATER and ROLLAND W. CARTER

  • 1961
  • LORENZ G. STRAUB and ALVIN G. ANDERSON

  • 1962
  • WILLIAM McGUIRE and GORDON P. FISHER

  • 1963
  • BRUNO THURLIMANN

  • 1964
  • T. WILLIAM LAMBE

  • 1965
  • GERALD A. LEONARDS and JAGDISH NARAIN

  • 1966
  • CHARLES H. LAWRENCE

  • 1967
  • DANIEL DICKER

  • 1968
  • H. BOLTON SEED and KENNETH L. LEE

  • 1969
  • BASIL W. WILSON

  • 1970
  • CYRIL J. GALVIN, JR.

  • 1971
  • JOHN H. SCHMERTMANN

  • 1972
  • NICHOLAS C. COSTES; W. DAVID CARRIER, III; JAMES K. MITCHELL; and RONALD F. SCOTT

  • 1973
  • BOBBY O. HARDIN and VINCENT P. DRENIVICH

  • 1974
  • JAMES R. COFFER

  • 1975
  • ROY E. OLSON; DAVID E. DANIEL, JR.; and THOMAS K. LIU

  • 1976
  • CHARLES C. LADD and ROGER FOOTT

  • 1977
  • H. BOLTON SEED; KENNETH L. LEE; IZZAT M. IDRISS; and FAIZ I. MAKDISI

  • 1978
  • RICHARD D. BARKSDALE

  • 1979
  • ANIL K. CHOPRA

  • 1980
  • JOHN L. CLEASBY and JAMES C. LORENCE

  • 1982
  • ABDULAZIZ I. MANA and G. WAYNE CLOUGH

  • 1983
  • THEODORE V. GALAMBOS, BRUCE ELLINGWOOD, JAMES G. MACGREGOR, and C. ALLIN CORNELL

  • 1984
  • SUDIPTA S. BANDYOPADHYAY

  • 1985
  • JAMES L. SHERARD; LORN P. DUNNIGAN; and JAMES R. TALBOT

  • 1986
  • JAMES L. SHERARD

  • 1987
  • EGOR P. POPOV; STEPHEN A. MAHIN; and RAY W. CLOUGH

  • 1988
  • GHOLAMREZA MESRI and ALFONSO CASTRO

  • 1989
  • ABDUL-HAMID ZUREICK and ROBERT A. EUBANKS

  • 1990
  • ANESTIS S. VELETSOS and ANUMOLU M. PRASAD

  • 1991
  • ERNESTO F. CRUZ and ANIL K. CHOPRA

  • 1992
  • SCOTT D. SCHIFF; WILLIAM J. HALL; and DOUGLAS A. FOUTCH

  • 1993
  • RONIE NAVON and ABRAHAM WARSZAWSKI

  • 1994
  • RONALD D. ZIEMIAN; WILLIAM McGUIRE; and GREGORY G. DEIERLEIN

  • 1995
  • MAURICIO EHRLICH and JAMES K. MITCHELL

  • 1996
  • JAMES R. MARTIN, II and G. WAYNE CLOUGH

  • 1997
  • WILLIAM F. MARCUSON III; PAUL F. HADALA; and RICHARD H. LEDBETTER

  • 1998
  • BRUCE ELINGWOOD and DAVID ROSOWSKY

  • 1999
  • LAWRENCE A. BERGMAN; THOMAS K. CAUGHEY; ANASTASIOS G. CHASSIAKOS; RICHARD O. CLAUS; GEORGE W. HOUSNER; SAMI F. MASRI; ROBERT E. SKELTON; TSU T. SOONG; B. F. SPENCER; and JAMES T. P. YAO

  • 2000
  • ROBERTO T. LEON; JEROME F. HAJJAR; CAROL K. SHIELD; and MICHAEL A.GUSTAFSON

  • 2001
  • ANIL K. CHOPRA and RAKESH K. GOEL

  • 2002
  • SHERIF EL-TAWIL and GREGORY G. DEIERLEIN

  • 2003
  • C. ALLIN CORNELL; DOUGLAS A. FOUTCH; RONALD O. HAMBURGER; and FATEMEH JALAYER

  • 2004
  • GHOLAMREZA MESRI, Ph.D. and MARAWAN M. SHAHIEN, Ph.D.

  • 2005
  • KOK-KWANG PHOON, M.ASCE; FRED KULHAWY, PH.D., P.E., G.E., HON.M.ASCE; MIRCEA D. GRIGORIU, PH.D., F.ASCE

  • 2006
  • RAMACHANDRAN KULASINGAM, PH.D., A.M.ASCE; ERIK J. MALVICK, PH.D., A.M.ASCE; ROSS W. BOULANGER, PH.D., P.E., M.ASCE; and BRUCE L. KUTTER, PH.D., M.ASCE

  • 2007
  • NING LU, PH.D., M.ASCE; WILLIAM J. LIKOS, PH.D., M.ASCE

  • 2008
  • AMIT A. KANVINDE, Ph.D., A.M.ASCE; GREGORY G. DEIERLEIN, P.E., F.ASCE

  • 2009
  • STEVEN KRAMER, Ph.D., P.E., M.ASCE and ROY T. MAYFIELD, P.E., M.ASCE

  • 2010
  • TOMMASO MORAMARCO, M.ASCE; CLAUDIA PANDOLFO; and VIJAY P. SINGH, Ph.D., D.SC., D.WRE, F.ASCE

  • 2011
  • SHADI S. NAJJAR, D.ENG., A.M.ASCE; ROBERT B. GILBERT, P.E., D.GE, M.ASCE

  • 2012
  • MARK MAHAN, PH.D., M.ASCE; YANNIS F. DAFALIAS, PH.D., M.ASCE; MAHDI TAIEBAT, PH.D., P.ENG., M.ASCE; YEONG AE HEO, PH.D.; and SASHI K. KUNNATH, PH.D., P.E., F.ASCE