You are not logged in. Login

Hering Past Award Winners

 
  • 1927
  • HARRISON P. EDDY

  • 1931
  • SAMUEL A. GREELEY and W. D. HATFIELD

  • 1935
  • JOHN H. GREGORY; R. H. SIMPSON; ORRIS BONNEY; and ROBERT A. ALLTON

  • 1937
  • W. W. HORNER and F. L. FLYNT

  • 1939
  • A. J. SCHAFMAYER and B. E. GRANT

  • 1940
  • J. W. ELLMS

  • 1941
  • THOMAS H. WIGGIN

  • 1942
  • ROBERT T. REGESTER

  • 1943
  • GEORGE J. SCHROEPFER

  • 1945
  • LANGDON PEARSE

  • 1947
  • A. L. GENTER

  • 1948
  • C. E. JACOB

  • 1953
  • RALPH STONE and WILLIAM F. GARBER

  • 1954
  • HARODL A. THOMAS, JR. and RALPH S. ARCHIBALD

  • 1955
  • W. F. LANGELIER; HARVEY F. LUDWIG; and RUSSELL G. LUDWIG

  • 1956
  • THOMAS R. CAMP

  • 1957
  • ALFRED C. INGERSOLL; JACK E. McKEE; and NORMAN H. BROOKS

  • 1958
  • WILLIAM J. OSWALD and HAROLD B. GOTTAS

  • 1959
  • DONALD J. O'CONNOR and WILLIAM E. DOBBINS

  • 1960
  • CHARLES G. GUNNERSON

  • 1961
  • A. L. THOLIN and CLINT J. KEIFER

  • 1962
  • A. M. RAWN; R. F. BOWERMANN; and NORMAN H. BROOKS

  • 1963
  • PETER A. KRENKEL and GERALD T. ORLOB

  • 1964
  • ROSS E. McKINNEY

  • 1965
  • WILLIAM E. DOBBINS

  • 1966
  • DONALD J. O'CONNOR

  • 1967
  • CHARLES G. GUNNERSON

  • 1968
  • ROBERT L. JOHNSON and JOHN L. CLEASBY

  • 1969
  • RAYMOND C. LOEHR and ROBERT W. AGNEW

  • 1970
  • KOU-YING HSUNG and JOHN L. CLEASBY

  • 1971
  • COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL QUALITY MANAGEMENT OF THE SANITARY ENGINEERING DIVISION

  • 1972
  • HARVEY F. COLLINS; ROBERT E. SELLECK; and GEORGE C. WHITE

  • 1973
  • JOHN D. PARKHURST and RICHARD D. POMEROY

  • 1974
  • KENNETH S. PRICE and RICHARD A. CONWAY

  • 1975
  • W. C. BOYLE; P. M. BERTHOUEX; and T. C. ROONEY

  • 1976
  • C. F. GUARINO; M. C. NELSON; and A. B. EDWARDS

  • 1977
  • WILLIAM F. GARBER; GEORGE T. OHARA; and SAGAR K. RAKSIT

  • 1978
  • DAVID DI GREGORIO and GERALD L. SHELL

  • 1979
  • JOHN T. NOVAK; HARRY BECKER; and ANDREW ZURROW

  • 1980
  • JOHN C. CRITTENDEN and WALTER J. WEBER

  • 1981
  • ANGELOS N. FINDIKAKIS and JAMES O. LECKIE

  • 1982
  • LUIZ DI BERNARDO and JOHN L. CLEASBY

  • 1983
  • LINVIL G. RICH

  • 1984
  • DONALD J. O'CONNOR

  • 1985
  • APPIAH AMIRTHARAJAH

  • 1986
  • GEORGE LEE CHRISTENSEN and RICHARD I. DICK

  • 1987
  • JERRY D. LOWRY and JEFFREY E. BRANDOW

  • 1988
  • GERALD E. S PEITEL, JR. and FRANCIS A. DIGIANO

  • 1989
  • DONALD J. O'CONNOR

  • 1990
  • JOEL W. MASSMAN

  • 1991
  • R. LEE PEYTON and PAUL R. SCHROEDER

  • 1992
  • P. MAC BERTHOUEX and D. ROBERT GAN

  • 1993
  • STEVEN C. CHAPRA

  • 1994
  • ANURADHA RAMANA and ARUP K. SENGUPTA

  • 1995
  • KAREN D. PICKERING and MARK R. WIESNER

  • 1996
  • LEWIS A. ROSSMAN; ROBERT M. CLARK; and WALTER M. GRAYMAN

  • 1997
  • ANGELA R. BIELEFELDT; H. DAVID STENSEL; and STUART E. STRAND

  • 1998
  • JOEL G. BURKEN and JERALD L. SCHNOOR

  • 1999
  • WILLIAM P. BALL; ANNE BRAGHETTA; and FRANCIS A. DIGIANO

  • 2000
  • NANCY STEINBERGER and MIKI HONDZO

  • 2001
  • CHANDRAGUPTA GANGULY; CHIH HUANG; ALAN J. RABIDEAU; and JOHN E. VAN BENSCHOTEN

  • 2002
  • HANBIN LI; LYNDON L. GYUREK; GORDON R. FINCH; DANIEL W. SMITH; and MIODRAG BELOSEVIC

  • 2003
  • CRAIG P. ADAMS; YONG WANG; KEITH A. LOFTIN; and MICHAEL T. MEYER

  • 2004
  • SIMEON J. KOMISAR, Ph.D. and JONGHYUK SEOK, Ph.D.

  • 2005
  • ERIC A. SEAGREN, Ph.D., A.M.ASCE and TIM O. MOORE, II

  • 2007
  • JUN WANG, P.E., M.ASCE; JOEL G. BURKEN, PH.D., M.ASCE; XIAOQI ZHANG, A.M.ASCE; RAO Y. SURAMPALLI, PH.D., P.E., BCEE, F.ASCE

  • 2008
  • MAUSAM VERMA, Ph.D., S.M.ASCE; SATINDER BRAR, Ph.D., S.M.ASCE; JEAN-FRANCOIS BLAIS, Ph.D., M.ASCE; RAJESHWAR D. TYAGI, Ph.D., M.ASCE; and RAO Y. SURAMPALLI, Ph.D., P.E., F.ASCE

  • 2009
  • KAREN L. ENDRES; ALEX MAYER, PH.D., M.ASCE; and DAVID W. HAND, PH.D.

  • 2010
  • Sybil E. Sharvelle, Ph.D., A.M.ASCE; Mazdak Arabi, Ph.D., A.M.ASCE; Eric S. McLamore, Ph.D., S.M.ASCE; and M. Katherine Banks, Ph.D., P.E., F.ASCE

  • 2012
  • ERIN N. KALLMAN, M.ASCE; VINKA A. OYANEDEL-CRAVER, Aff.M.ASCE; JAMES A. SMITH, M.ASCE