You are not logged in. Login

2012 Award Winners

    Keyes, Conrad















    Keyes 
       

    Arid Lands Hydraulic Engineering Award 

    Conrad G. Keyes, Sc.D., P.E., P.S., D.WRE, Dist.M.ASCE 

    “For his long and distinguished career in the arid Southwestern US. He has held high committee assignments in ASCE-EWRI and earlier groups. He has also had an outstanding career in New Mexico, Texas, and academia.”

    Bizier, Paul A
    Bizier  
     Mongan, David G 
    Mongan 

    ASCE President’s Medal

    Paul A. Bizier, P.E., BCEE, F.ASCE

    “For his passionate representation of ASCE interests to the American Academy of Environmental Engineers and for his superior skills communicating the Society’s positions on numerous challenging issues.”

    David G. Mongan, P.E., Pres.08.ASCE

    "For dedication to the profession and to ensuring its future through creation of Vision 2025 which provided global direction for the profession and the Society, and for leadership of ASCE, Engineers Without Borders USA, and the American Association of Engineering Societies.”

    El-Tawil, Sherif  Harries, Kent A. 

    ASCE State of the Art of Civil Engineering Award 

    Sherif El-Tawil, Ph.D., P.E., M.ASCE
    Kent A. Harries, Ph.D., P.E., M.ASCE
    Patrick J. Fortney, Ph.D., M.ASCE
    Bahram M. Shahrooz, Ph.D.
    Yahya Kurama, Ph.D., M.ASC
     

    “For the paper, Seismic Design of Hybrid Coupled Wall Systems: State of the Art,” Journal of Structural Engineering, July 2010.”

    El-Tawil  Harries   
    Fortney, Patrick  Shahrooz, Bahram   Kurama, Yahya 
    Fortney  Shahrooz   Kurama 
       Romer, Andy     

    Stephen D. Bechtel Pipeline Engineering Award 

    Andrew E. Romer, P.E., M.ASCE

    “For his achievements in the planning, design, and construction of large diameter water transmission and municipal pipelines, and for research in extending the service life of piping materials.”

     Romer       
        Cheng, Alex     

    Maurice A. Biot Medal 

    Alexander H-D Cheng, Ph.D., M.ASCE

    “For his outstanding research contributions to theoretical and numerical developments related to the mechanics and hydraulics of porous media with applications to rock mechanics and porous solid-fluid interaction.”

    Cheng        

    Schuster, Reinhold












     

       

    CAN-AM Civil Engineering Amity Award

    Reinhold M. Schuster, Ph.D., P.E.

    “A leader in education, research and design standards development in the United States and Canada for cold-formed steel structures for many years, Dr. Schuster has been a major contributor to education, engineering and industry in both countries.”

    Schuster       
      Zekkos, Dimitrios     

    Arthur Casagrande Professional Development Award 

    Dimitrios Zekkos, Ph.D, P.E., M.ASCE

    “For his contributions to the advancement of solid waste engineering and dedicated service and leadership in promoting geo-engineering research, education, and practice through the creation of a pioneering website and on-line journal.”

     Zekkos       
           
    Photo not available    

    Jack E. Cermak Medal 

    Nicholas Isyumov, Ph.D., P.E., F.ASCE

    “For his outstanding contributions to the experimental methodologies for boundary layer wind tunnel testing of tall and flexible structures and his leadership in the translation of research findings into codes and standards.”

           
      Rao, A.R.     

    Ven Te Chow Award 

    Ramachandra Rao, Ph.D., M.ASCE

    “For pioneering work in statistical and physical hydrology, for providing direction and stimulation to numerous undergraduate and graduate students, for inspiring others and for his unrelenting service to the profession.”

    Rao       
           
    Photo Not Available    

    Civil Government Award 

    The Hon. David B. McKinley, P.E., M.ASCE

    “For his leadership and distinguished service representing the 1st Congressional District of West Virginia. He embodies the American ideal of an informed citizen legislator and exemplifies how a civil engineer can serve society in government as an elected official.”

           
        Whittaker, Red     

    Columbia Medal 

    William Whittaker, Ph.D., A.M.ASCE 

    “For breaking new ground in space exploration as evidenced by developing more than 60 robots and for the development of the autonomous vehicle technology. “

     Whittaker       
        Issa, Raymond     

    Computing in Civil Engineering Award 

    R. Raymond A. Issa, Ph.D., J.D., P.E., F.ASCE

    “For extraordinary leadership in the advancement of computing in civil engineering though academic research project application and service to ASCE.”

    Issa       
        Shapira, Aviad     

    Construction Management Award 

    Aviad Shapira, D.Sc., Reg. Eng., F.ASCE

    “For three decades of service to the civil engineering profession as a leading international expert advocating crane safety management approaches based on practices derived from academic and industry professional collaboration.”

     Shapira       
    Zornberg, Jorge  McCartney, John  

    J. James R. Croes Medal  

    Jorge G. Zornberg, Ph.D., P.E., M.ASCE
    John S. McCartney, Ph.D., P.E., A.M.ASCE


    “For the paper, “Centrifuge Permeameter for Unsaturated Soils. I: Theoretical Basis and Experimental Developments,” Journal of Geotechnical and Geoenvironmental Engineering, August 2010.

    Zornberg   McCartney   
        Diplas, Panayiotis   

    Hans Albert Einstein Award 

    Panayiotis Diplas, Ph.D., M.ASCE

    “For his significant contributions to rivers and sediment transport, particularly macroscopic realties for bedload transport, riverbed sediment sampling, self-formed channels, ecohydraulics, and microscopic study of sediment transport and its relation to turbulence.”

    Diplas     
        Surampalli, Rao Award Photo   

    Simon W. Freese Environmental Engineering Award and Lecture 

    Rao Y. Surampalli, Ph.D., Dist.M.ASCE

    “For outstanding contribution to environmental engineering and management and for pioneer research on development and applications of innovative technologies and processes for environmental pollution control.”

    Surampalli     
    Munfakh, George A   

    Edmund Friedman Professional Recognition Award

    George A. Munfakh, Ph.D.,M.ASCE
     

    “For his commitment to advancing the civil engineering profession through mentoring, innovation, and improvements to the quality and delivery of projects. His passion to educate and nurture young talent has enhanced the professional and ethical conduct of generations of engineers.”

    Munfakh     
    Deao, Andrew L.   Frost, Stacy J. 

    Edmund Friedman Young Engineer Award for Professional Achievement

    Andrew L. Deao, P.E., M. ASCE
    Stacy J. Frost, P.E., M.ASCE
    Douglas D. Knapp, P.E., M. ASCE
    Martin J. Pflanz VIII, P.E., M.ASCE
    Timothy W. Lum Yee, P.E., M.ASCE

    “For professional achievement in service to the advancement of the profession, evidence of technical competence, high character and integrity, and contributions to public service outside their careers.” 

    Deao  Frost   
    Knapp, Douglas D.  Pflanz, Martin J.  Yee, Timothy W. Lum 
    Knapp  Pflanz  Yee 
    Photo not available  

    Alfred M. Freudenthal Medal 

    Erik Vanmarcke, Ph.D., M.ASCE

    “For developing methods of probabilistic modeling based on random fields with applications to reliability and risk assessment in geotechnical, wind, and earthquake engineering.”

         
        Kao, Chih-Ming  Surampalli, Rao Award Photo 

    Samuel Arnold Greeley Award 

    Tzai-Tang Tsai, C.Eng., Aff.ASCE
    Chih-Ming Kao, Ph.D., P.E., F.ASCE
    Rao Y. Surampalli, Ph.D., P.E., Dist.M.ASCE
    Wen-Yen Huang, Ph.D., Aff.ASCE
    J. P. Rao


    “For the paper, “Sensitivity Analysis of Risk Assessment at a Petroleum-Hydrocarbon Contaminated Site,” Journal of Hazardous, Toxic, and Radioactive Waste, April 2011.”

     Kao   Surampalli   
     Huang, Wen-Yen     
    Huang          
       Kamat, Vineet   

    Daniel W. Halpin Award for Scholarship in Construction 

    Vineet R. Kamat, Ph.D., M.ASCE

    “For demonstrating outstanding scholarship in construction engineering through pioneering research and education in construction visualization.”

    Kamat     
       Packer, Jeffery   

    Shortridge Hardesty Award 

    Jeffrey A. Packer, Ph.D., F.ASCE

    “For his outstanding body of influential and practical work in the field of structural stability.”

     Packer     
        Kallman, Erin   Oyanedel-Craver, Vinka 

    Rudolph Hering Medal 

    Erin N. Kallman, M.ASCE
    Vinka A. Oyandel-Craver, Aff.M.ASCE
    James A. Smith, M.ASCE


    “For the paper, “Ceramic Filters Impregnated with Silver Nanoparticles for Point-of-Use Water Treatment in Rural Guatemala,” Journal of Environmental Engineering, June 2011.”

     Kallman  Oyandel-Craver    
     Smith, James     
    Smith       
        Stoesser, Thorsten   Diplas, Panayiotis 

    Karl Emil Hilgard Hydraulic Prize 

    Thorsten Stoesser, Ph.D., M.ASCE
    Su Jin Kim
    Panayiotis Diplas, Ph.D., M. ASCE

    “For the paper, “Turbulent Flow through Idealized Emergent Vegetation,” Journal of Hydraulic Engineering, December 2010.”

    Stoesser   Diplas   
        Heaney, James    Julian Hinds Award

    James P. Heaney, Ph.D., P.E., D.WRE, M.ASCE

    “For a career distinguished by innovative and groundbreaking applications of systems analysis and optimization methods to management of urban stormwater, urban water use, natural waters, and sustainable urban infrastructure systems, as well as his mentorship of students and professionals.”
    Heaney     
        Fredrich, Jay    Civil Engineering History and Heritage Award

    Augustine J. Fredrich, P.E., D.WRE, F.ASCE


    “For improving the understanding of the history of civil engineering through his many ASCE and EWRI publications such as Sons of Martha, 1989; “From Colosseum to Cathedral: Building Big in the European Dark Ages,” 2008, and “Joseph Totten, Fort Adams, and America’s Third System of Coastal Fortifications,” 2010, government service, and teaching.”
    Fredrich     
       Motta, Davide   Abad, Jorge 

    Wesley W. Horner Award 

    Davide Motta
    Jorge D. Abad
    Marcelo H. Garcia, Ph.D., M.ASCE

    “For the paper, “Modeling Framework for Organic Sediment Resuspension and Oxygen Demand: Case of Bubbly Creek in Chicago,” Journal of Environmental Engineering, September 2010.”

    Motta  Abad   
     Garcia, Marcelo     
    Garcia     
       Masri, Sami    George W. Housner Structural Control And Monitoring Medal


    Sami F. Masri, Ph.D., M.ASCE

    “For seminal research contributions, innovations, and leadership in the field of Structural Control and Health Monitoring.”
    Masri     
         
    Photo not available  

    Ernest E. Howard Award 

    Helmut Krawinkler, Ph.D., M.ASCE

    “For development of performance-based earthquake engineering procedures and their implementation in guidelines and standards for evaluating and rehabilitating buildings.”

         
     Stockstill, Richard    Hydraulic Structures Medal

    Richard L. Stockstill, Ph.D., P.E., F.ASCE

    “For his contribution in advancing the capabilities for numerical modeling hydraulic structures, particularly for continually developing and improving three-dimensional computation models used to solve complex fluid-structure interaction problems for locks, dams, spillways, approach flows, gates, valves, and vessel maneuverability.”
    Stockstill     
     Hellmich, Christian    Walter L. Huber Civil Engineering Research Prizes

    Christian Hellmich, Ph.D., A.M.ASCE

    “For his contributions in the linear and nonlinear, elastic and anelastic, microporomechanics of hierarchical geomaterials and biomaterials, particularly wood, concrete, and bone; and their applications in geotechnical and biomedical engineering, in particular NATM tunnel and orthopaedics.”
    Hellmich     
     Olson, Scott M.    Scott M. Olson, Ph.D., P.E., M.ASCE

    “For pioneering research on liquefaction, particularly related to the shear strength and normalized shear strength of liquefied soils using field case history back-analysis, laboratory element testing, and centrifuge testing.”
    Olson     
      Pujol, Santaigo    Santiago Pujol, PhD., A.M.ASCE

    “For his achievements in devising simple and useful solutions to complex problems related to earthquake and high-velocity impact loads on structures.”
    Pujol     
     Reed, Patrick    Patrick M. Reed, Ph.D., A.M.ASCE

    “For pioneering advances in multi-objective systems analysis that have significantly advance engineering practice related to hydrologic prediction, observation network design, and risk-based water supply management.”
    Reed     
     Zimmerman, Julie     Julie B. Zimmerman, Ph.D., M.ASCE

    “For innovative research and development of sustainable, cost-effective technologies for the treatment of drinking water.”
    Zimmerman      
       Takahashi, Shigeo    International Coastal Engineering Award

    Shigeo Takahashi, Ph.D., D.CE


    “In recognition of his leadership in coastal engineering and hazard research and fostering international cooperation in the field.”
    Takahashi     
        Ressi Di Cervia, Arturo   

    Martin S. Kapp Foundation Engineering Award 

    Arturo L. Ressi di Cervia, Ph.D., D.GE, M.ASCE

    “For leadership in the development and utilization of Slurry Wall and Slurry Trench technology World Wide.”

    Ressi di Cervia     
        Zhang, Zhanmin   

    James Laurie Prize 

    Zhanmin Zhang, Ph.D., A.M.ASCE

    “For contributions to the advancement of knowledge and understanding of the management of highway infrastructure systems and in particular his development of a state-of-the-art pavement condition performance prediction process and pavement needs estimates for different pavement condition goals.”
     

     Zhang     
    LeFevre - OIT Sign   

    Walter LeFevre Award

    Oregon Institute of Technology Department of Civil Engineering (Small Program Winner)


    “For its exemplary promotion of licensure, ethics, and professionalism in engineering education in a small program.”

     Oregon Institute of Technology     
       Roller, John    

    T. Y. Lin Award 

    John J. Roller, P.E., S.E., M.ASCE
    Henry G. Russell, S.E.
    Robert N. Bruce, Jr., P.E.
    Walid R. Alaywan, P.E., M.ASCE


    “For the paper, “Evaluation of prestress losses in high-strength concrete bulb-tee girders for the Rigolets Pass Bridge,” PCI Journal, Winter 2011”

    Roller     
     Bruce, Robert     
    Bruce     
    Pastor, Jay    Daniel W. Mead Prize for Students

    Jay R. Pastor, S.M.ASCE

    “For the paper, “Globalization and the Future of ASCE’s Code of Ethics.”
    Pastor     
         
    Photo not available  

    Raymond D. Mindlin Medal

    Yih-Hsing Pao, Ph.D.


    “For sustained significant contributions to solid mechanics, particularly analytical and experimental methods, to investigate the propagation of mechanical disturbances in elastic solids.”

     

         

       Alashker, Yasser 

     

    El-Tawil, Sherif 

    Moisseiff Award 

    Yasser Alashker, Ph.D.
    Sherif El-Tawil, Ph.D., P.E., F.ASCE
    Fahim Sadek, Ph.D., M.ASCE


    “For the paper, “Progressive Collapse Resistance of Steel-Concrete Composite Floors,” Journal of Structural Engineering, October 2010.”

    Alashker 

    El-Tawil 

     

    Sadek, Fahim 








     

       
    Sadek     
        Dafalias, Yannis   

    Nathan M. Newmark Medal 

    Yannis F. Dafalias, Ph.D., M.ASCE

    “For outstanding contributions to structural engineering and mechanics through his work in constitutive modeling of metals, concrete and soils and in large deformation analysis.”
     

    Dafalias     
    Panagiotou, Marios   Restrepo, Jose I 

    Alfred Noble Prize

    Marios Panagiotou, Ph.D., C.Eng., M.ASCE
    Jose I. Restrepo, Ph.D., M.ASCE


    “For the paper, “Displacement-Based Method of Analysis for Regular Reinforced-Concrete Wall Buildings: Application to a Full-Scale 7-Story Building Slice Tested at UC-San Diego,” by Journal of Structural Engineering, June 2011.”

    Panagiotou  Restrepo   

    Mahan, Mark 

     

     

     

     

    Dafalias, Yannis 

     

     

     

     

    Norman Medal

    Mark Mahan, M.ASCE
    Yannis F. Dafalias, M.ASCE
    Mahdi Taiebat, M.ASCE
    YeongAe Heo, Ph.D.
    Sashi K. Kunnath, F.ASCE


    “For the paper, SANISTEEL: Simple Anisotropic Steel Plasticity Model,” Journal of Structural Engineering, February 2011.”
    Mahan  Dafalias   
    Taiebat, Mahdi   Heo, YeongAe  Kunnath, Sashi 
    Taiebat  Heo  Kunnath 
         
    Photo not available  

    John I. Parcel-Leif J. Sverdrup Civil Engineering Management Award

    George J. Pierson, P.E., J.D., M. ASCE


    “For his leadership of Parsons Brinckerhoff following its acquisition by Balfour Beatty in 2009. He has continued Parsons Brinckerhoff’s 127-year tradition of technical excellence while successfully integrating the firm as the professional services division of Balfour Beatty.” 

         
        Benson, Craig   

    Ralph B. Peck Award 

    Craig H. Benson, Ph.D., P.E., D.GE, F.ASCE

    “For his collection of case histories and forensic engineering to understand the engineering principles necessary for appropriate environmental applications and hydraulic design of geosynthetic clay liners as hydraulic barriers”

    Benson     
        Vorster, Michael   

    Peurifoy Construction Research Award 

    Michael C. Vorster, Ph.D., M.ASCE

    “For contributions to construction equipment management, alternate dispute resolution, and construction education.”

     Vorster     
       Esch, David   

    Harold R. Peyton Award for Cold Regions Engineering 

    David C. Esch, P.E., M.ASCE

    “For his exemplary 45-year career of cold regions practice and publications on permafrost engineering research on transportation, insulation performance in road and airfield embankments, frost heave test development, and impacts of climatic warming on transportation facilities to advancing engineering practice.”

    Esch     
       van de Lindt, John    Pei, Sheiling  Raymond C. Reese Research Prize 

    John W. van de Lindt, Ph.D., M.ASCE
    Shiling Pei, Ph.D., P.E., M.ASCE
    Steven E. Pryor, P.E., S.E., M.ASCE
    Hidemaru Shimizu, Ph.D.
    Hiroshi Isoda, Ph.D.

    “For the paper, “Experimental Seismic Response of a Full-Scale Six-Story Light-Frame Wood Building,” Journal of Structural Engineering, October 2010.”

    van de Lindt  Pei       
       Pryor, Steven   Shimizu, Hidemaru              

     

    Pryor  Shimizu           
         
       Garcia, Marcelo   

    Hunter Rouse Hydraulic Engineering Lecture 

    Marcelo H. Garcia, Ph.D., P.Eng., M.ASCE

    “For outstanding contributions to the field of hydraulic engineering over 25 years, including research, teaching and service.”

    Garcia     
        Xu, You Lin   

    Robert H. Scanlan Medal 

    You-Lin Xu, Ph.D., F.ASCE

    “For his outstanding contributions to the theory and practice of the aerodynamics and health monitoring of long-span cable-supported bridges.”

    Xu     
    Martin, Geoffrey R.   

    H. Bolton Seed Medal 

    Geoffrey R. Martin, Ph.D., M.ASCE

    “For his contributions to research and practice in geotechnical earthquake engineering, including seismic design of slopes, embankments and dams, seismic design of bridge foundations, and evaluation of liquefaction potential and liquefaction impacts.”

    Martin     
       Russell, Eugene    Wilbur S. Smith Award

    Eugene R. Russell, Ph.D., P.E., F.ASCE

    “For his life-long dedication to teaching, research, consulting and professional work in the area of highway engineering, especially in highway and railroad grade crossing safety.”
    Russell     
       Kells, James   

    J. C. Stevens Award 

    James A. Kells, Ph.D., P.Eng., M.ASCE

    “For the discussion of “Placed Rock as Protection Against Erosion by Flow down Steep Slopes,” Journal of Hydraulic Engineering, August 2010.”

     

    Kells     
       Merry, Carolyn    Surveying & Mapping Award

    Carolyn J. Merry, Ph.D., M.ASCE


    “For exceptional service toward the advancement of Geomatics through efforts in teaching, chairing and active membership in various geomatic related organizations.”
    Merry     
      Renard, Kenneth    Royce J. Tipton Award

    Kenneth Renard, Ph.D., P.E., M.ASCE


    “For significant contributions to the advancement of soil and water management in arid regions through research, technology transfer and public service.”
    Renard     
      McDole, Matthew    Francis C. Turner Award

    Matthew M. McDole, P.E., F.ASCE


    “For his contribution to the advancement of the knowledge and practice of transportation engineering.”
    McDole     
         
    Photo not available  

    Theodore von Karman Medal

    Franz Josef Ulm, Ph.D., M.ASCE


    “For his contributions to the development of the nanomechanics of cement-based materials and theoretical poromechanics.”

     

         
      Okasha, Nader   Frangopol, Dan  Arthur M. Wellington Prize

    Nader M. Okasha, A.M.ASCE
    Dan M. Frangopol, Sc.D., Dist.M.ASCE


    “For the paper, “Novel Approach for Multicriteria Optimization of Life-Cycle Preventive Essential Maintenance of Deteriorating Structures,” Journal of
    Structural Engineering
    , August 2010.”
    Okasha    Frangopol   
    Goodkind,  Michael N 
     Goodkind 
     Phillips, Monte L 
     Phillips 

    William H. Wisely American Civil Engineer Award

    Michael N. Goodkind, Ph.D., P.E., S.E., F.ASCE

    “For his continued meritorious service to ASCE in shaping its future through leadership as President of the ASCE Foundation and as past ASCE Treasurer.”

    Monte L. Phillips, Ph.D., P.E., F.ASCE

    “For his continued meritorious service to ASCE in providing leadership requiring additional education as a prerequisite for licensure and as a proponent of ethical and professional practice through the Order of the Engineer.”
     

    Wisconsin Section YMG 
    Wisconsin Section 

      Younger Member Group Award

    Large Group Award: Phoenix Branch Younger Member Forum “For outstanding professional , technical, social, outreach, and community service activities on behalf of the Phoenix Branch Younger Member Forum.”

    Small Group Award: Wisconsin Section, Southeast Branch Younger Member Group “For outstanding professional, technical, social, outreach, and community service activities on behalf of the Wisconsin Section, Southeast Branch Younger Member Group.”

    Certificates of Commendation: Hawaii Section Younger Member Forum “For outstanding professional, technical, social, outreach, and community service activities on behalf of the Hawaii Section Younger Member Forum.”

    Florida Section, East Central Branch Younger Member Forum “For outstanding professional, technical, social, outreach, and community service activities on behalf of the East Central Branch Younger Member Forum.”
         
    Hawaii YMG     
    Hawaii Section