Member Login Menu

Wisconsin Section

Website:
http://www.ascewi.org/

Area: All WISCONSIN, except Counties of Douglass, Bayfield, Ashland, Washburn and Burnett.

SECTION LEADERSHIP

Justin Robert Bilskemper, P.E., M.ASCE
President

Jared F Wendt, P.E., M.ASCE
President-elect

Kenneth Raymond Mika, P.E., M.ASCE
Vice President

Peter W Nilles, P.E., M.ASCE
Past President

Jennifer Lynn Schaff, P.E., M.ASCE
Secretary

Martin John Hanson, P.E., F.ASCE
Treasurer

Kenneth Raymond Mika, P.E., M.ASCE
Branch Director

Kristopher Bjorn Roppe, P.E., M.ASCE
Branch Director

Laura Rozumalski, P.E.
Branch Director

Ryan Ernest Betker, P.E., M.ASCE
Branch Director

Andrew James Walters, P.E., M.ASCE
At-Large Director

Jesse Daniel Jefferson, P.E., M.ASCE
At-Large Director

Lawrence Buechel, P.E., M.ASCE
At-Large Director

Matt Dahlem, P.G., A.M.ASCE
At-Large Director

Kenneth Raymond Mika, P.E., M.ASCE
Newsletter Editor

Martin John Hanson, P.E., F.ASCE
Webmaster

Darrell Joseph Berry, P.E., F.ASCE
Chair, Awards

Carl Clifford Sutter, P.E., M.ASCE
Chair, Budget and Finance

Brian Matthew Udovich, P.E., M.ASCE
Chair, Construction

Jennifer Bennett, P.E., EIT, M.ASCE
Chair, Diversity

Laura Arline Gerold, P.E., M.ASCE
Chair, Environmental Water Resources Institute Chapter

Emil Garibaldy Bautista, A.M.ASCE
Chair, Geo-Institute Chapter

Mark Stephen Meyers, Ph.D., P.E., F.ASCE
Chair, History and Heritage

Peter W Nilles, P.E., M.ASCE
Chair, Jury of Judges

Harold John Farchmin, P.E., F.ASCE
Chair, Management

Jennifer Lynn Schaff, P.E., M.ASCE
Chair, Membership

Peter W Nilles, P.E., M.ASCE
Chair, Nominations

Dan Walter Borchardt, P.E., M.ASCE
Chair, Past Presidents Council

Gregory Bruce Schroeder, P.E., M.ASCE
Chair, Public Affairs

Robert John Schumacher, P.E., M.ASCE
Chair, Structures

Kenneth Michael Swanson, P.E., M.ASCE
Chair, T&DI Chapter

Jennifer Lynn Schaff, P.E., M.ASCE
Chair, Younger Members

BRANCHES

Fox River Valley Branch

Area: In WISCONSIN, Counties of Brown, Calumet, Door, Florence, Fon Du Lac Forest, Kewaunee, Langlade, Manitowoc, Marinette, Menominee, Oconto, Outagamie, Shawano, Sheboygan, Waupaca, Winnebago, Green, Lake, Marquette and Waushara.

Southwest Branch

Area: In WISCONSIN, Counties of Columbia, Dane, Dodge, Green, Iowa, Jefferson, Lafayette, Rock, Sauk, Vernon, Grant, Crawford and Richland.

Northwest Branch

Area: In WISCONSIN, Counties of Iron, Price, Rusk, Barron, Polk, St. Croix, Pierce, Dunn, Pepin, Buffalo, Chippewa, Eau Claire, Trempealeau, Taylor, Clark, Jackson, La Crosse, Monroe, Wood, Portage, Marathon, Lincoln, Oneida, Vilas, Adams and Juneau.

Southeast Branch

Area: In WISCONSIN, Counties of Kenosha, Milwaukee, Ozaukee, Racine, Walworth, Washington and Waukesha.

find a group
  • usa
  • international
or browse all groups

Advertisement

Advertisement

Advertisement