Member Login Menu

Texas Section

Website:
http://www.texasce.org/

Area: All TEXAS.

SECTION LEADERSHIP

Arthur Myron Clendenin, P.E., M.ASCE
President

Susan K Roth, P.E., M.ASCE
President-elect

Andres A. Salazar, Ph.D., P.E., D.WRE, M.ASCE
Vice President

John A Tyler, P.E., M.ASCE
Vice President

Joshua Brandon Klenzendorf, P.E., M.ASCE
Vice President

Kimberly Kay Cornett, P.E., M.ASCE
Vice President

Richard L Patrick, P.E., M.ASCE
Vice President

Tiffany Reed-Villarreal, P.E., M.ASCE
Vice President

Lawrence David Goldberg, P.E., M.ASCE
Past President

Reem Jihan Zoun, P.E., M.ASCE
Treasurer

Brady Stanford, EIT, L.S.I.T., A.M.ASCE
Director

Jonathan David Brower, P.E., M.ASCE
Director

Sergio Rafael Mendez, Jr., P.E., M.ASCE
Director

Lindsay Anne O'Leary, P.E., LEED AP, M.ASCE
Executive Director

Reem Jihan Zoun, P.E., M.ASCE
Chair, Budget and Finance

Matthew W Singel, P.E., A.M.ASCE
Chair, Conference Planning

Melanie D'Ann Gavlik, P.E., M.ASCE
Co-Chair, Conference Planning

Dora Elia Marin-Robles, P.E.
Chair, Editorial

Marshall B Addison, P.E., M.ASCE
Chair, Evaluation& Repair of Residential Foundations

Curtis B Beitel, P.E., M.ASCE
Chair, EWRI

Russell Erskine, P.E., M.ASCE
Co-Chair, EWRI

Brady Stanford, EIT, L.S.I.T., A.M.ASCE
Chair, Excellence In Journalism Award

Jesse H Aguilar, P.E., M.ASCE
Chair, Forensic Group

Philip G. King, P.E., D.GE, F.ASCE
Chair, Foundation Investigation & Design-Manual of P

Edward Michael Penton, P.E., M.ASCE
Chair, Governance Task

Griselda Gonzales, P.E., M.ASCE
Chair, Government Affairs

Melinda Luna, P.E., CFM, M.ASCE
Chair, History & Heritage

Donald E Willhouse, P.E., F.ASCE
Chair, Infrastructure and Security

Tim Newton, P.E., M.ASCE
Chair, Nominating

Arthur Myron Clendenin, P.E., M.ASCE
Chair, Office and Personnel

Audra Nicole Morse, Ph.D., P.E., F.ASCE
Chair, Past Presidents Council

Robert W Scholz, P.E., M.ASCE
Chair, Public Relations & Professional Image

Robert F Pierry, Jr., P.E., M.ASCE
Chair, Residential Foundations Oversight

Joe W Alvarez, A.M.ASCE
Chair, STEM

Kacey Cubine Paul, P.E., M.ASCE
Chair, Strategic Planning

John Mark Holt, P.E., F.SEI, M.ASCE
Chair, Structural Engineering Institute

Heather Guillen, P.E., M.ASCE
Chair, Student Activities

Cynthia Amoles Syvarth, P.E., M.ASCE
Coordinator, Student Symposium

Travis Attanasio, P.E., M.ASCE
Chair, Texas Infrastructure Report Cards

M. Renee Mayer, P.E., M.ASCE
Chair, Utility Engineering & Surveying Institute

BRANCHES

Austin Branch

Area: In TEXAS, Counties of Bastrop, Blanco, Burnet, Caldwell, Fayette, Hays, Lampasas, Lavaca, Lee, Llano, Mason, McCulloch, Menard, Mills, San Saba, Travis and Williamson.

Brazos Branch

Area: In TEXAS, Counties of Brazos, Burleson, Freestone, Grimes, Leon, Madison, Milan, Robertson, Walker and Washington.

Corpus Christi Branch

Area: In TEXAS, Counties of Aransas, Bee, Brooks, Calhoun, Duval, Goliad Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, Live Oak, Nueces, Refugio San Patricio, Victoria, Webb and Zapata.

Dallas Branch

Area: In TEXAS, Counties of Collin, Cooke, Dallas, Denton, Ellis, Kaufman, Navarro and Rockwall.

El Paso Branch

Area: In TEXAS, Counties of Brewster, Culberson, El Paso, Hudspeth, Jeff Davis and Presidio.

Fort Worth Branch

Area: In TEXAS, Counties of Archer, Baylor, Brown, Callahan, Clay, Coke, Coleman, Comanche, Eastland, Erath, Fisher, Foard, Hardeman, Haskell, Hood, Jack Johnson, Jones, Knox, Montague, Nolan, Palo Pinto, Parker, Shackelford, Somervell, Stephens, Tarrant, Taylor, Throckmorton, Wichita, Wilbarger, Wise and Young.

High Plains Branch

Area: In TEXAS, Counties of Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro Childress, Cochran, Collingsworth, Cottle, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Floyd, Garza, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hartley, Hemphill, Hockley, Hutchinson, Kent, King, Lamb, Lipscomb Lubbock, Lynn, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Stonewall, Swisher, Terry, Wheeler and Yoakum.

Houston Branch

Area: In TEXAS, Counties of Austin, Brazoria, Chambers, Colorado, Ford Bend Galveston, Harris, Jackson, Liberty, Matagorda, Montgomery Waller and Wharton.

Northeast Texas Branch

Area: In TEXAS, Counties of Anderson, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Lamar, Marion, Morris, Panola, Rains, Red River, Rusk, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt and Wood.

San Antonio Branch

Area: In TEXAS, Counties of Atascosa, Bandera, Bexar, Comal, DeWitt, Dimmit Edwards, Frio, Gillespie, Gonzales, Guadalupe, Karnes, Kendall Kerr, Kimble, LaSalle, Maverick, McMullen, Medina, Real, Sutton, Uvalde, Wilson and Zavala.

Southeast Branch

Area: In TEXAS, Counties of Hardin, Jasper, Jefferson, Newton, Orange, and Tyler.

West Texas Branch

Area: In TEXAS, Counties of Andrews, Borden, Concho, Crane, Crockett Dawson, Ector, Gaines, Glasscock, Howard, Irion, Loving, Martin, Midland, Mitchell, Molan, Pecos, Reagan, Reeves, Runnels, Schleicher, Scurry, Sterling, Terrell, Tom Green, Upton, Van Verde, Ward and Winkler.

Central Texas Branch

Area: In TEXAS, Counties of Bell, Bosque, Coryell, Falls, Hamilton, Hill, Limestone and McLennan.

Rio Grande Valley Branch

Area: In TEXAS, Counties of Starr, Hidalgo, Willacy and Cameron.

Caprock Branch

Area: Counties of Bailey, Cochran, Cottle, Crosby, Dickens, Floyd, Garza, Hale, Hockley, Kent, King, Lamb, Lubbock, Lynn, Motley, Terry and Yoakum.

find a group
  • usa
  • international
or browse all groups

Advertisement

Advertisement

Advertisement